Zámek Horažďovice – Městské muzeum Horažďovice / Horažďovice
Na zámku Horažďovice je prohlídka zámeckých prostor propojená s muzejními expozicemi mineralogie, historie Horažďovicka a se sezónními výstavami. Vedle nejreprezentativnějšího velkého sálu s freskami navštívíte i sál malý, kapli a můžete vystoupat do věže, ze které je rozhled do okolí.
V nejnižším podlaží se nalézá interaktivní dílna pošumavských řemesel a expozice národopisu. V sousedství multifunkčního sálu, s kapacitou sta míst, je umístěna i stálá loutková scéna divadelního spolku TYJÁTR Horažďovice. Divadelní sezóna je zhruba od října do března, pravidelná páteční loutková představení se střídají s přednáškami a doplňkovým programem muzea. Loutky jsou přístupné celoročně, jsou vystaveny na kolotoči, který pro ně byl vyroben na míru a umožňuje i poslech ukázek hlasů některých loutek.
V sousední Městské galerii je možné vidět stálou expozici alpských minerálů pana Aleše Červeného a pravidelně se zde střídají výstavy, které mají blízký vztah k městu či regionu. Je odtud přístupné i lapidárium muzea v podloubí, a přes léto se zde konají koncerty či divadelní představení. Je zde umístěno i Informační turistické centrum.
Parohová chodba
V chodbě jsou originální paroží jelení a mufloní zvěře s dedikací sestřelení a revíru po Kinských. V krbu byly v roce 2004 nalezeny nedopálené archiválie po rodině Kinských. Tyto originální listiny jsou zde uloženy ve vitrínách společně s osobními dokumenty na rodinu Kinských a výčty zastřelené zvěře.
Zámecký pokoj
Tato místnost patří k zámecké části muzea. Zámecký pokoj bývala pracovna hraběte Kinského. Nyní je zde umístěn unikátní šestipedálový klavír z roku 1827, intarzovaný nábytek a porcelán z Míšně z let 1730–1774.
Šestipedálový klavír
Klavír byl vyroben v roce 1827 Adalbertem (Vojtěchem) Stabernackem (1789–1864) v Dobré Vodě u Březnice č. p. 1, který byl ženatý s Barbarou Nadelstätterovou z Vídně a měli dceru Josefu Barbaru.
Výrobce piana pocházel z rodiny truhlářů a řezbářů. Vyučil se u Antona Waltra ve Vídni, který dodával nástroje i pro Wolfganga Amadea Mozarta. Jeden z Waltrových klavírů je dodnes k vidění v Mozartově muzeu v rakouském Salzburgu.
V dnešní době jsou od tohoto stavitele nástrojů známé pouze další dva klavíry z let 1817 a 1853.
Nástroj má rozsah F1 až fis4. Jeho datování je pod klávesovým rámem, doklad o vyučení výrobce ve Vídni je uvnitř nástroje.
Vyhlídková věž
Z horního patra čtyřpatrové vyhlídkové věže je pěkný rozhled do všech čtyř stran. Nabízí tady okomentované výhledy, které jsou umístěny ve věži na čtyřech panelech. Na stěnách je doplňují informační texty o památkách, o obcích v okolí Horažďovic, jejich historii a historické fotografie.
Mineralogie
V expozici je vystaveno přes 500 mineralogických ukázek z jedenácti nalezišť v okolí Horažďovic, např. křišťály, záhnědy, spinely, diopsidy a korundy. Pro zájemce o mineralogii je možné v Městské galerii navštívit stálou expozici soukromé sbírky alpských minerálů Aleše Červeného. V rámci velkého prohlídkového okruhu je vstup do této expozice zdarma. Samostatné vstupné 20 Kč.
Lapidárium
Ve vnitřním atriu galerie bylo podloubí uzpůsobeno jako lapidárium muzea.
Nejcennějším exponátem je originální plastika lva se štítkem s R, odkazující na rod Rummerskirchů (1800-1836). Jeho druh, který nesl na štítku iniciálu B, byl z původního místa osazení na vjezdové bráně do zámku bohužel odcizen. Oba lvíčci tak dávali počáteční písmena Bernarda Rummeskirchena.
V lapidáriu je možné vidět žulová deska ze štítu obecního ovčína z roku 1707. V kovářské montáži zde stojí i korec, který dříve udával míru objemu. Na dně je otvor pro vysypání. Na obvodu je dodnes rozeznatelný znak města Horažďovice (dvě věže s ozubem) a (snad) písmeno „S“. K dalším kamenným artefaktům je zde závaží z věžních hodin, části portálů ze zámku nebo část podstavy ze zámecké kašny.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu Zámku Horažďovice – Městského muzea Horažďovice.