KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty. Jeho součástí je hradní pivovar i skanzen lidové architektury
 
Autor / zdroj foto: Hrad Velhartice

Hrad Velhartice / Velhartice

Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty. Nachází se mezi městy Klatovy a Sušice na skalním ostrohu obtékaném říčkou Ostružnou. Areál tvoří gotické stavby Rajského paláce a obytně-obranná věž zvaná Putna. Nechybí ani bývalý hradní pivovar s interaktivními expozicemi. V předhradí se pak nachází skanzen lidové architektury.

Gotický hrad
Trasa zahrnuje historii a stavební vývoj hradu od 13. - 16. století, hradní cisternu, sklepy, bývalé interiéry Rajského paláce, vyhlídku z velkého kamenného mostu a obrannou věž Putnu. Okruh vám umožní nahlédnout i do středověkého života prostřednictvím hry šachové podle Tomáše Štítného ze Štítné.

Renesanční zámek
V zámku na vás čeká renesanční zázemí šlechtické rodiny žijící v polovině 17. století. Rodinná místnost, šatna šlechtičny, komůrka komorné, jídelna, herna, taneční sál, lovecká chodba. Ne zcela tradičně pojatá expozice Vás blíže seznámí se všedním i společenským životem šlechtické rodiny na venkovském sídle. Dozvíte se o filosofii jejich života, jak lidé pozdní renesance trávili svůj volný čas, a také něco o hrách, které se v tomto období hrály.

Skanzen lidové architektury
Projděte se mezi hodnotnými stavbami transferovanými do předpolí hradu z pošumavského předhůří z důvodu nemožnosti jejich záchrany v původním umístění. V rámci těchto záchranných prací byly často použity unikátní způsoby transportu částí nebo celých budov. Konkrétní podrobnosti o historii staveb i technické detaily jejich záchrany jsou popsány u jednotlivých staveb.


Z historie hradu
Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, jako rodové sídlo pánů z Budětic. Za jedny z nejvýznamnějších majitelů, Buška staršího a Buška mladšího z Velhartic se hrad dočkal největšího rozkvětu. V 15. století Menhart z Hradce, nejvyšší purkrabí Království českého a odpůrce Jiřího z Poděbrad, ukryl na Velharticích korunovační klenoty. V 17. století získává panství císařský generál Martin de Hoeff-Huerta, který nechává na horním nádvoří postavit nový, pozdně renesanční, palác. Za období jeho vlády také velice tvrdě probíhá rekatolizace zdejšího kraje. Poslední majitelem ze šlechtického stavu byl na Velharticích, v období II. světové války, Josef Windischgrätz. Od roku 1945 je objekt ve správě státu.

Údolí říčky Ostružné okouzlilo i Jana Wericha, který byl vášnivým rybářem. Pod hradem si nechal postavit, v roce 1938, chatu podle návrhu výtvarníka Jiřího Trnky. Významný český herec zde velice rád trávil svůj volný čas. K Werichově chatě vede od náměstí, městskou památkovou zónou a okrajem přírodní rezervace Borek, naučná stezka s krásnými výhledy na středověký hrad.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.